AB dönem başkanlığı İsveç’e geçiyor

İsveç, AB Kurulu Başkanlığı olarak da bilinen AB periyot başkanlığını 1 Ocak’ta Çekya’dan alacak. 1 Temmuz 2023’e kadar başkanlığı yürütecek olan İsveç, bu periyotta öncelik vereceği başlıkları belirledi.

İsveç periyot başkanlığı tarafından hazırlanan dokümanlara nazaran, bu başlıklar güvenlik, rekabetçilik, etraf ve güç dönüşümü, demokratik pahalar ve hukukun üstünlüğü olacak.

Güvenlik başlığında İsveç önceliği Rusya ile savaşı devam eden Ukrayna’ya askeri ve ekonomik takviyenin sürdürülmesine verecek. İsveç, Ukrayna’nın AB üyelik sürecinin de desteklenmesi, ayrıyeten ülkenin yine inşası için daha fazla adım atılması gerektiğini savunuyor. Ayrıyeten, Avrupa’nın güvenliği için hem Avrupa ülkeleri ortasında konsensüs sağlanmasını hem de ortaklarla yakın işbirliğini vurgulayacak olan İsveç devir başkanlığı, hudut ötesi organize kabahatlerle gayretin de altını çizecek.

DOĞU AKDENİZ VE TÜRKİYE

Dış siyasette İsveç devir başkanlığının önceliği Rusya olacak. AB’nin kendi etrafındaki öteki gelişmelerin de Birlik açısından hayati kıymet taşıdığını vurgulayan İsveç, ilgili ülkelerle daha yakın temasları artırmak istiyor. Balkanlar’daki güvenlik durumunun ehemmiyetine dikkati çeken İsveç, Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliğin AB’nin stratejik çıkarına olduğunu belirtiyor.

İsveç, birebir formda Türkiye ile işbirliğine ve karşılıklı çıkara dayalı alakaların de AB’nin stratejik çıkarları bakımından ehemmiyet taşıdığını düşünüyor.

ABD ile transatlantik bağların güçlü tutulmasını savunan İsveç hükümeti, bir yandan da Amerikan idaresinin Avrupa ülkelerini olumsuz etkileyebilecek muhafazacı ekonomik kararlarının getirdiği ortamda iktisat siyasetlerine taraf vermeye çalışacak.

İsveç hükümeti ayrıyeten etraf ve güç dönüşümü başlığında da kısa vadede güç fiyatlarının düşürülmesini, uzun vadede güç piyasası ıslahatı yapılmasını amaçlıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir