Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Yapmanız Gerekenler

Çiçek saksısı değişimi gerçek vakitte ve şuurlu halde yapılmalıdır. Aksi takdirde çiçeğinize ziyan verebilirsiniz.

Çiçek saksısının nasıl değiştirileceği konusunda bilgi sahibi değilseniz, yanlış bir uygulama sonucunda çiçeğinize ziyan verebilirsiniz yahut çiçeğiniz ölebilir. Bu nedenle yazımızda açıkladığımız adımları izlemenizi öneririz. Gerekli adımlara geçmeden evvel saksı değişiminin hangi durumlarda yapıldığını belirtelim:

  • çiçek içinde bulunduğu saksıya nazaran çok büyüdüğünde
  • çiçeğin toprağında böceklenme olduğunda
  • saksının altında bulunan drenaj deliklerinden çiçeğin kökleri çıkmışsa
  • dekoratif nedenlerle farklı bir saksı kullanmak istediğinizde

Çiçek Saksısı Değişimi İle İlgili Nelere Dikkat Edilir?

İlkbahar ayları çiçek saksı değişimi için en uygun vakittir. Fakat çiçeğin tipine nazaran saksı değişimi vakitleri değişiklik gösterir.

Yeni satın alınan saksı çiçeklerinin saksısı değiştirilmeden evvel, 2 hafta kadar çiçeğin yeni yerine alışması beklenmelidir. Çiçek yerine alıştıktan sonra saksı değişimi yapılabilir.

Saksı değişiminde kullanılacak toprak kaliteli, organik toprak olmalıdır.

Saksı çiçekleri için bahçeden alınan toprak kullanılmamalıdır. Bahçe toprağında bulunan ziyanlı böcek ve bakteriler hem size, hem de çiçeğinize ziyan verebilir.

Değişim sırasında çiçeğinizin kökleri ziyan görmemelidir.

Hasta ve cansız çiçeklerin saksıları değiştirilmemeli, öncelikle sağlıklı hale gelmeleri için gerekli bakım gerçekleştirilmelidir.

Saksı altında çiçeklerin fazla suyunu atmaları için yapılmış deliklerin, saksı değişimi sırasında kapanmamasına dikkat edilmelidir.

Çiçeğin ekileceği yeni saksının eski saksıya nazaran yalnızca bir yahut iki uzunluk büyük olması gerekir. Çok daha büyük olması sağlıklı değildir.

Çiçeğin çıkarıldığı eski saksıya diğer bir çiçek ekilecekse, evvel saksının iç ve dış yüzeyleri çok güzel bir biçimde yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Çiçeğe en son su, saksı değişiminden 2 gün evvel verilmiş ve toprak kuru olmalıdır.

Çiçek yeni saksıya ekildikten sonra, ışık isteyen bir çiçek dahi olsa, birkaç gün direkt güneş ışığı almamalı, hafif gölgeli bir yerde tutulmalıdır.

Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Yapmanız Gerekenler

1. Yeni saksıyı kireçsiz suda birkaç saat bekletin.

2. Saksının altında bulunan drenaj deliğinin kapanmaması gerektiğini belirtmiştik. Lakin saksıya toprak eklediğinizde alttan toprağın dışarı dökülüp, saksıda toprak kaybı olmaması için, suyu dışarı verecek lakin toprağı tutacak halde deliğin üzerine çakıl taşları, havlu kağıt yahut kahve filtresi serin. Her çiçeğin su tutma gereksinimi farklı olduğu için, drenaj süreci de çiçeğinizin cinsine nazaran farklılık gösterecektir.

3. Yeni saksının üçte birini saksı değişimi için uygun, kaliteli toprak ile doldurun.

4. Çiçeğinizin bulunduğu saksıyı, çiçeği elinizle toprak yüzeyinden yavaşça kavrayarak aykırı çevirin ve saksıdan nazikçe çıkarın.

5. Şayet çiçeğiniz saksıdan basitçe çıkmadıysa, saksının bir kenarını duvara yavaşça vurarak saksıdan ayrılmasına yardımcı olun.

6. Gerekirse saksıdan çıkmasına yardımcı olmak için çiçeğinizi dışarı nazikçe çekebilirsiniz, lakin çiçeğe ziyan vermediğinizden emin olmalısınız.

7. Eski topraktaki mümkün hastalıkları yeni toprağa taşımamak için, köklerdeki eski toprağı mümkün olduğunca silkeleyin.

8. Çürümüş yahut meyyit kökleri makas ile kesin ve çiçeğin köklerini biraz gevşetin.

9. Bir eliniz ile çiçeği üçte birini uygun toprakla doldurduğunuz yeni saksının tam merkezinde, istenilen derinlikte sabit olarak tutun ve başka eliniz ile toprağı saksıya doldurmaya başlayın.

10. Köklerin büyümek için altta kâfi boşluğa muhtaçlığı olduğunu lakin gereğinden fazla da üstte olmaması gerektiğini düşünerek en uygun formda konumlandırarak toprağı doldurun.

11. Toprağı saksının üstünde 1,5 – 2 cm boşluk kalana dek doldurun.

12. Toprağın sıkışması için çok yavaşça eliniz ile çiçeğin etrafından toprağa bastırın ve yavaşça bir duvara vurarak gerektiği kadar sıkıştığından emin olun.

13. Son adım olarak toprak külliyen nemlenene kadar çiçeğinizi sulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir