DSÖ’den ‘Sudan’ uyarısı: Büyük bir biyolojik risk var

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), ordu ve paramiliter Süratli Dayanak Güçleri (HDG) ortasında çatışmaların sürdüğü Sudan’daki duruma ait açıklama yaptı. DSÖ, çatışmaların taraflarından birinin başşehir Hartum’daki halk sıhhati laboratuvarını işgal etmesinin büyük bir biyolojik sıhhat riski oluşturduğunu bildirdi.

AA’nın haberine nazaran, BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci’nin moderatörlüğünde düzenlenen haftalık basın toplantısında konuşan Memleketler arası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sudan Delegasyonu Başkanı Farid Aiywari, çevrimiçi olarak katıldığı toplantında, çatışmaların durmasına yönelik uygun istikamette bir gelişme olmadığını söyledi.

‘LABORATUVARIN İŞGALİ SON DERECE TEHLİKELİ’

“Ana sorun olarak besin, su, ilaç ve yakıt kıtlığı sürüyor. İlaç, ulaşım ve besin fiyatları da büyük oranda arttı” diyen Aiywari, IFRC’nin durumu yakından izlediğini ve Sudan Kızılayı ile işbirliğine devam edeceklerini belirtti. Aiywari, sıhhat ve psikososyal takviye alanında insani yardım sağlamaya hazır 40 binden fazla gönüllünün olduğu bilgisini de paylaştı.

Dünya Sıhhat Örgütü Sudan Temsilcisi Nima Said Abed ise ülkedeki sıhhat tesislerinin yüzde 32’sinin akınlar nedeniyle büsbütün kapatıldığını, bir kısmının askeri üs haline getirildiğini açıkladı. Başşehir Hartum’daki merkezi halk sıhhati laboratuvarını, çatışmanın taraflarından birinin işgal ettiğini ve askeri üs olarak kullandığını anlatan Abed, “Laboratuvarda kolera dahil birçok numune olduğu için bu son derece tehlikeli. Buranın işgal edilmesiyle ilgili büyük bir biyolojik sıhhat riski var” dedi.

‘SALGINLARDA ÇOK SAYIDA İNSAN HAYATINI KAYBEDEBİLİR’

Çatışmayla temaslı halk sıhhati riskinin oluştuğuna da dikkat çeken Abede, Sudan’da kolera ve sıtma riskinin yüksek olduğunu, ülkede kızamık salgını olduğunu söyleyerek bu salgınlarda çok sayıda insanın ölebileceği ihtarında bulundu. Abed, savaşan taraflardan birinin laboratuvarı işgal etmesi, teknisyenleri kovması ve laboratuvardaki tüm biyolojik unsurları elinde tutmasının büyük risk teşkil ettiğini de sözlerine ekledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: ÇATIŞMALARDA 460 KİŞİ HAYATINI YİTİRDİ

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDG ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda şu ana kadar 460 kişinin hayatını yitirdiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 11 eyaletteki çatışmalarda 4 bin 63 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yaralanma, vefat ve çatışmaların başka tesirlerini takip için tüm eyaletlerde çalışma yürütüldüğü tabir edilen bakanlık açıklamasında, son iki günde yaralanma ve vefat sayılarının azaldığı, hastanelerin acil servislerinin çalışması ile sıhhat çalışanının misyonlarını yapabilmesi açısından güzelleşmeler olduğu bildirildi.

MAHKUMLAR FİRAR ETTİ: ORTALARINDA EL-BEŞİR DE OLABİLİR

Öte yandan, Sudan lokal basınına yansıyan haberlere nazaran, başşehir Hartum’daki dört hapishanede mahkumlar, dışarıdan dayanak alarak firar etti. ‘Soykırım ve savaş suçları’ ile suçlanan devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve rejiminin birçoklarının bulunduğu Bahri bölgesindeki Kober Hapishanesi’nin önünde çatışmalar yaşandığı belirtildi. Beşir’in askeri hastanede olduğu ve kaçanlar ortasında el-Beşir’in de olabileceği tez edildi.

Hapishanelerin bulunduğu muhitlerde sokaklarda tek tip mahkum kıyafetlilerin yürüdüğü imajlar toplumsal medyada viral oldu. Sudan ordusu ve HDG, başşehrin batısındaki Umdurman bölgesinde bulunan el-Huda hapishanesinin basılması ve mahkumların hür bırakılmasıyla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulundu.

İDDİA: BİNLERCE MAHKUM AÇLIKTAN ÖLMEMELERİ İÇİN ÖZGÜR BIRAKILDI

Hartum’un güneyindeki Soba cezaevinden ve Umdurman’daki bayan cezaevinden binlerce mahkumun açlıktan ölmemeleri için özgür bırakıldıkları da ileri sürüldü.

HDG’den yapılan açıklamada, Kober Hapishanesi mahkumlarının tahliyesi olarak nitelendirilen olayda ordu suçlanarak, “Savaşın başından ve sonrasındaki yansımalardan, darbe liderliğinin ve aşırılık yanlılarının ülkedeki hükümet sistemini eski haline getirerek vaktin çarkını geri döndürmek istedikleri açıktı” denildi.

Ne olmuştu?

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’ın başşehri Hartum ve başka kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDG ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDG ortasında “HDG’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü. Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDG’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir