Hollanda Başbakanı Mark Rutte ülkesinin kölelikte oynadığı rol için resmen özür diledi

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Lahey’deki yaptığı bir konuşmada köleliği insanlık cürmü olarak tanımladı ve ülkesinin kölelikteki rolü için Hollanda hükümeti ismine resmen özür diledi.

Euronews’te yer alan habere nazaran Rutte, Ulusal Arşiv’de özel davetlilere yönelik 20 dakika süren konuşmasında “Bugün Hollanda hükümeti ismine Hollanda devletinin geçmişteki hareketlerinden ötürü özür dilerim.” tabirlerini kullandı.

Bazı aktivistlerin özür konuşması için başbakanın 1 Ocak’ta Hollanda’da köleliğin kaldırılmasının yıl dönümünü beklemesi davetlerini hatırlatan Rutte “Herkese uygun bir vakit yok, herkes için uygun kelam yok, herkes için uygun yer yok” diye konuştu.

Rutte ayrıyeten hükümetin Hollanda’da ve sömürgelerinde köleliğin mirasıyla baş edebilmeye yardımcı olma teşebbüsleri için bir fon kurulacağını da kelamlarına ekledi.

Hollanda hükümeti daha evvel ülkenin kölelik konusundaki tarihi rolünden ötürü derin keder duyduğunu tabir etmiş lakin Rutte, bu türlü bir açıklama yapmasının toplumu kutuplaştırabileceğini tabir ederek resmi özür dilemekten kaçınmıştı.

Ülkenin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini düşünen Rutte, geçtiğimiz şubat ayında Endonezya’nın bağımsızlık savaşı sırasında Hollanda ordusunun “sistemli ve çok şiddet uygulamasından” dolayı özür dilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir