Hulusi Akar: Fransızların beslediği yılan kendilerini sokmaya başladı

Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile Suriye hudut çizgisindeki birliklerde inceleme ve denetlemelerini sürdürüyor.

Akar, TSK komuta kademesiyle 2. Ordu Taktik Komuta Yeri’nde inceleme ve denetlemelerinin akabinde hudut çizgisi ve yurt dışındaki birliklerin kumandanları ile kuvvet komutanlıkları harekat merkezlerinin katıldığı görüntü konferans toplantısında faaliyetlere ve alandaki son duruma ait bilgi aldı, talimatlar verdi.

“YAPILMASI GEREKEN NE VARSA YAPACAĞIZ”

Savunma ve güvenlik mevzularında değerlendirmelerde bulunan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), başarılı harekatlarıyla Türkiye’nin güneyinde kurulmak istenen terör koridorunu parçaladığını belirtti.

Akar, “Hala bu tehlike var mı? Var. Bu türlü bir gaye var mı? Var. Buna karşı da çabamızı sürdürecek, yapılması gereken ne varsa yapacağız. Hiç kimse bizden hududumuzun tabanında yuvalanan terör ögelerine müsamaha göstermemizi beklemesin. TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yer ve vakitte gerekli her türlü önlemi bugüne kadar almıştır, alacaktır.” diye konuştu.

“BU ALÇAKLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILIR MI?”

TSK’nın, Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm komşuların toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygılı olduğunu aktaran Akar, tek amaçlarının teröristler olduğunu vurguladı.

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’da terör örgütü PKK/YPG üyelerinin tecavüz ettikleri iki bayanı öldürmesinin akabinde bölgedeki aşiret temsilcilerinin reaksiyon gösterdiği olaya da değinen Akar, şunları söyledi:

“Müttefiklerimiz, öbür kimi devletler çeşitli münasebetlerle terör örgütü PKK/YPG ile işbirliğini sürdürüyorlar. Suriyeli aşiretler bir ortaya gelerek, gücü fakat zavallı ve muhafazasız bayanlara yeten PKK/YPG’li teröristlere reaksiyon gösterdiler ve bölgeyi terk etmelerini istediler. Bu lanet terör örgütüne takviye verenleri, yardım edenleri açık ve net olarak ısrarla uyardık. Bunların hepsinin ve daha fazlasının olabileceğini daima söyledik. Bu alçaklarla, teröristlerle işbirliği yapılır mı? Bir teröristle diğer bir teröristin üzerine gidilir mi? Bu bahisteki temaslarımızı sürdürüyor, müttefiklerimize yanlışlarını söylüyoruz. Bu hallerinden pişman olacaklarını kıymetlendiriyoruz.”

Terör örgütü yanlılarının Fransa’nın başşehri Paris’te gerçekleştirdiği şiddet olaylarına da değinen Akar, “Teröristlere yardım etmenin, takviye vermenin ne kadar düşünceli olduğunu gördüler. Bunun bir gibisi buradan çok uzakta oldu. Nerede oldu? Paris’te oldu. Fransızların beslediği yılan kendilerini sokmaya başladı. Herkes artık bu terör örgütünün gerçek yüzünü görmelidir.” diye konuştu.

AZERBAYCAN ALEYHİNDEKİ AÇIKLAMALARA TEPKİ

Bakan Akar, birtakım ülkelerin Azerbaycan aleyhindeki telaffuzlarına ait de “Azerbaycan-Ermenistan sorununda her vakit olduğu üzere tekrar objektif ve tarafsız olmaktan çok uzak açıklamalar yapılıyor. Halbuki 30 yıla yakın süren Karabağ sıkıntısının tahlili noktasında ne ülkeler ne de tahlil misyonuyla hareket eden memleketler arası kuruluşların sesini duymamıştık. Bu nedenle artık olur olmaz görüşlerini söz edenlere soruyoruz, bugüne kadar aklınız neredeydi?” tabirlerini kullandı.

Akar kelamlarının sonunda şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileterek, güçlü arazi ve hava şartlarında vazifelerinin başındaki Mehmetçiğe muvaffakiyet temennisinde bulundu.

Yurt içi ve hudut ötesinde karada, denizde ve havada tüm faaliyetlerde gösterdikleri muvaffakiyetleri hasebiyle Mehmetçiği kutlayan Akar, yeni yılda kendilerine sıhhat ve iyilik içinde kazasız, belasız misyonlar diledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir