İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Avrupa’ya tepki: Biz sizin göçmen deponuz muyuz?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da düzenlenen 2. Göç Diyaloğu Konferansı’na katıldı.

“BİZ AFGANİSTAN’DA TALİBAN İŞ BAŞINDAYKEN DÜZGÜNLÜK TRENLERİ GÖNDERİYORUZ”

Türkiye’nin, sorunun kaynağında göçe kaynaklık eden ülkelerde tahlile yönelik siyasetinin devam ettiğine işaret eden Soylu, “Biz Afganistan’da Taliban iş başındayken yeterlilik trenleri gönderiyoruz. Oradaki insanların kışın donmaması, besin eksikliklerinin olmaması, hayatlarının devam edebilmesi için. Pekala bunu yalnızca biz mi yapmalıyız? Bütün dünya bu mevzuda 50 bin dolarlık, 60 bin dolarlık kişi başına gelir düzeyi olup burada meyyit numarası yapan ülkeler bunları gerçekleştirmemeli mi?” diye konuştu.

“BENİ BAĞIŞLAYIN FAKAT BM NEREDE?”

Soylu, Pakistan’da yaşanan selde 36 saatte bölgeye gidip geldiklerini belirterek, “Binlerce kilometre yol yaptık. Hava ve karadan en uç noktasına kadar ulaştık. Yalnızca 100 bin çadır gönderiyoruz Pakistan’a. Dünya nerede? Beni bağışlayın lakin Birleşmiş Milletler (BM) nerede? Pakistan’ın bir bölü üçü sular altında” ifadesini kullandı.

Lübnan’da ise 0-2 yaşındaki çocukların süt sorunu olduğuna dikkati çeken Soylu, “Gıda dahil olmak üzere oraya da yeterlilik gemisi gönderiyoruz. Pakistan’a şu ana kadar 6 iyilik treni, onlarca da uçak gönderdik. 500 bin besin, 100 bin çadır, hijyen gereçleri göndermeye devam ediyoruz. Birebirini Afganistan’a yapıyoruz” dedi.

“BİZ AMERİKA, ALMANYA’DAN VARLIKLI DEĞİLİZ”

Soylu, Türkiye’nin İdlib’de 100 bin briket mesken yapmaması halinde oradaki insanların durumunun ne olacağı sorusunu sorarak, “Göçü kaynağından tahliline yönelik en değerli anlayışlardan bir tanesi budur. Biz bunun için göçe kaynaklık eden bütün ülkelerde varız. Afrika ülkelerinde varız. Elimizden geleni yapıyoruz. Biz Amerika, Almanya’dan varlıklı değiliz. İşine gelen istihdamı al, emeğini sömür, çalıştır lakin insanların kendi memleketlerinde onlara yardım etme. Bu türlü bir anlayış ortaya koyuyorlar. Ne hoş dünya bu” diye konuştu. 

Soylu, Suriye, Irak ve Afganistan’ın uzun vakittir iç çatışma ve savaşlarla anılan ülkeler olduğunu söyleyerek “Peki Batı’nın en çok korktuğu nedir? Radikalleşme değil mi, pekala bu beşerler yalnız kaldığı vakit, anneleri babaları öldüğü vakit bu çocuklar eğitimden mahrum kaldığı vakit bu radikalleşmeyle karşı karşıya kalmayacaklar mı? Amerika ve Avrupa’nın büyükleri radikalleşmek istiyor. Kullanmak ve yönetmek için” dedi.

Batı’nın “Radikalleşmeye karşıyız” demesinin ‘göz boyama’ olduğunu tabir eden Soylu, “Eğer radikalleşmeye karşı olsalardı şu anda Suriye’de yaklaşık 6 milyon insanın güvenliklerini sağladığımız ve insani yardım sağladığımız yerlerde hiç olmazsa takviye ve yardımcı olurlardı” diye konuştu.

Soylu, Avrupa’nın 18 Mart Mutabakatında Suriye’deki insanlara yardım, barınma ve güvenlik hususlarında Türkiye’ye yardım edecekleri noktasında imza attığını anımsatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’de ortaya koyduğu 30 kilometrelik sınırın hangisine yardımcı oldular? Sıkıntıları o değil, kederleri bir aktivist getirecekler, fotoğraf verecekler, kendi kamuoylarına biz bu problemle ilgileniyoruz bildirisi vermeye çalışacaklar. Şayet bulabileceklerse oradan sömürülecek nitelikli emekleri almaya çalışacaklar ve hayatlarına devam edecekler” değerlendirmesinde bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir