KSO Başkanı Zeytinoğlu dış ticaret ve enflasyon verisini değerlendirdi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Lideri Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret datalarına ait değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, “Şubat ayında ihracatımız 21 milyar 86 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu sayının şubat ayları içerisinde en yüksek kıymet olduğunu görüyoruz. Geçen yılın birebir ayına nazaran ihracatımız yüzde 13.6 arttı. Geçen yılın şubat ayında zelzele tesiriyle ihracatta bir daralma yaşanmıştı. Lakin bir evvelki yıla nazaran kıyasladığımızda da tekrar yüzde 6 üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz ve ihracat performansımızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz” dedi. Zeytinoğlu, en fazla ihracat yapılan birinci beş ülkeden Almanya ile yüzde 1.6, ABD ile yüzde 22.4, İtalya ile yüzde 3.8, Irak ile yüzde 47.6 ve İngiltere ile yüzde 25.4’lük artışlar olduğunu söyledi.

ALT KALEMLER

Şubat ayı ithalatına ait değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu “Şubat ayında ithalat 28 milyar 87 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 8.5’luk gerileme olduğunu görüyoruz. Alt kalemlerine baktığımızda; yatırım (sermaye) mallarında yüzde 24.1’lik artış, hammadde (ara mallar) ithalatında yüzde 18.2 gerileme ve tüketim malları ithalatında yüzde 26.1 oranında artış var. Üretim ve yatırıma yönelik artışları olumlu bulurken, tüketim malları ithalatında daha dikkatli davranılması gerektiğini, kurların rekabetçi düzeyde olmasının tüketim malları ithalatı talebinde de yavaşlamayı sağlayacağını düşünüyoruz” formunda konuştu.

ENFLASYON ORANLARI

Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon oranlarına ait açıklamasında, “Şubat ayında TÜFE aylık yüzde 4.53 artarak yıllık yüzde 67.07’ye, ÜFE ise aylık yüzde 3.74 artarak yıllık yüzde 47.29’a yükseldi. Enflasyonda aylık artışların yavaşladığını fakat geçen yılın tıpkı ayının üzerinde gerçekleştiğinden yıllık enflasyonun yükseldiğini görüyoruz. Döviz kurlarındaki hareketlenme ve baz tesiriyle yılın birinci yarısına kadar enflasyonda yükseliş eğiliminin devam edeceğini söyleyebiliriz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir