Kürt sorunuyla ilgili rapor hazırlamıştı… Şüpheli ölümünün üzerinden 30 yıl geçti

Ailesiyle İstanbul’a gitmek üzere, 5 Şubat 1993’te arabasıyla yola çıkan Adnan Kahveci, Bolu-Gerede yakınlarında Gerede-Çaydurt kontağına geldiğinde “İstanbul gidişinin bariyerlerle kapatılması ve yol işaret tabelalarının değiştirilmiş olması” nedeniyle aksi yola girdi.

Yoğun sisin de tesirli olduğu yolda Kahveci’nin kullandığı araba, öteki bir araçla çarpıştı. Kazada, Adnan Kahveci ve eşi Füsun Kahveci olay yerinde, ağır yaralanan 17 yaşındaki kızları Aslıhan Kahveci ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kazadan yalnızca Kahveci çiftinin oğulları Cihan Kahveci sağ kurtuldu.

Yaşama veda ettiğinde 44 yaşında olan Adnan Kahveci, yakın etrafı tarafından “aracını dikkatli kullanan biri” olarak biliniyordu.

Türkiye’de 1993’te meydana gelen kuşkulu vefatlar dikkate alındığında, Kahveci’nin yeni yapılan otobanda aykırı yola girerek kaza yapması, vefatına ait çeşitli savları da beraberinde getirdi.

DİKKAT ÇEKEN ÖLÜMLER

Türkiye’de birtakım isimlerin 1993’te peş peşe hayatlarını kaybetmeleri, bu yılın “karanlık bir yıl” olarak anılmasına neden oldu. Bu periyotta gerçekleşen cinayetler, hücumlar, kuşkulu trafik ve uçak kazaları hala esrarını koruyor.

Gazeteci Uğur Mumcu, Diyarbakır Jandarma Bölge Kumandanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ın suikasta uğradığı, Madımak olayları, Başbağlar katliamı ve 33 askerin şehit edilmesi olaylarının yaşandığı bu periyotta, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Adnan Kahveci, eski Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Eşref Bitlis ve Binbaşı Cem Ersever hayatını kaybetti.

Terör örgütü PKK’nın ataklarını artırdığı 1993’te ayrıyeten çok sayıda sivil de hayatını yitirdi.

ADNAN KAHVECİ KİMDİR?

1949’da Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde dünyaya gelen Kahveci, ilkokul yıllarında Milliyet gazetesinin açtığı müsabakada birincilik kazandı.

İstanbul Kabataş Erkek Lisesini birincilikle bitiren Kahveci, tekrar birincilikle İstanbul Üniversitesini kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesinde devam eden Kahveci, 4 yıllık okulu 2,5 yılda bitirerek elektrik mühendisi oldu. ABD’de Missouri Üniversitesinde doktorasını tamamlayan Kahveci, daha sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.

Akademik hayatı sonrası İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan ve Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal’a danışmanlık yapan Kahveci, siyasete de ısınmaya başladı.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası Turgut Özal’a yaptığı danışmanlıkla siyasi hayatta isminden övgüyle kelam ettiren Kahveci, 1983’te ANAP’ın kurucu takımları ortasında yer aldı.

1987 genel seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçilen Kahveci, 18 ve 19. devir milletvekilliği misyonunu üstlendi.

Bu süreçte, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazineden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Adnan Kahveci, devrin Başbakanı Yıldırım Akbulut tarafından 1990’da Maliye Bakanı olarak atandı.

Dürüstlüğü, çalışkanlığı, ürettiği fikirler ve Türkiye’nin meselelerine yönelik tahlilleriyle dikkatleri üzerine çeken Kahveci, Özal’ın çok sevdiği ve güvendiği isimler ortasında yer aldı.

“Harika çocuk” olarak da bilinen Kahveci, teknoloji ve bilime merakı, periyodunun çok ilerisinde hazırladığı projeleriyle isminden kelam ettirdi.

Kahveci, sanayi ve istihdam başta olmak üzere pek çok alandaki çalışmalar ve yolsuzlukların üzerine kararlı halde gitmesi nedeniyle sevilen siyasi şahıslarından biri oldu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a “Kürt sıkıntısının çözümü”ne yönelik bir rapor hazırlayan Kahveci’nin buradaki “demokratikleşme” vurgusu dikkati çekti. Kahveci, KDV’yi hesaplayan akıllı küçük muharrir kasa geliştirerek bunun patentini de aldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir