Kuyumcukent’te 100 milyon liralık altın dolandırıcılığı iddiası

Kuyumcukent’te 3 yıldır faaliyet gösteren kuyumculuk firması argümana nazaran yaklaşık 100 milyon lira bedelinde altın toplayarak ortadan kayboldu. Bir ortaya gelen 9 mağdur dolandırıldıklarını belirterek hata duyurusunda bulundu. Kuyumcukent’te bir ortaya gelen mağdurlar basın açıklaması yaparak reaksiyonlarını lisana getirdi.   

Mağdurların Avukat Ecem Oklu, “Şüpheliler bizim müvekkillerimizin prestijini zedeleyerek ve prestijini kullanarak onları dolandırmışlardır. Bu süreci de kendileri palavralarla altınlar çalındı, kaçırıldı, vereceğiz biçiminde onları kandırarak bir süreç ilerletmişlerdir. 9 mağdurumuz var. Biz burada haciz süreci gerçekleştirdikten sonra birçok mağdur bize ulaştı. Kendilerinin de dolandırıldığını söylediler.  Şüphelilerden bir tanesi FETÖ’den aranmakta ve yurtdışında bulunmakta. Almanya’ya da para transferi gerçekleştirmekteler. Hem altın hem altın eserleri göndermekteler.”

 

Oklu, şüphelilerin 9 kişi olduğunu belirtip “Aileler ve organize olarak yürütüyorlar. Meblağ olarakta 100 milyon liralık bir meblağ var ortada” diye konuştu. 

“ÜRÜN ERİTMEYE BAŞLADILAR”

Mesut Olık isimli bir kuyumcu, suçladığı bireylerle 8 yıldır tanışıklarını söyleyerek, “Sürekli bitmiş mamul verip karşılığını alıyorduk. Yılbaşından sonra ortaklar ortasında kendi ortalarında sorunlar çıkmaya başladı. Bu sorunlarda piyasaya yansımaya başladı. İçeride de eser eritmeye başladılar. Sizden geleni eritip bana, benden geleni eritip bir başkasına vererek bu halde süreç yürütülmüş. 5 kiloya yakın altın vermiştim. Bu verdikleri altınlarla 1 kilo 100 grama kadar düşürdük” diye konuştu. 

“TIKIR TIKIR ALIYORDUK. BİR İNANÇ SAĞLADILAR”

Cihan Yalçın ise ” Eser aldılar bunları da peyderpey ödediler. En son 10 milyon TL’ye yakın borçları vardı, şuan alamıyoruz.  Bu malları erittiklerini söylediler. Emeklerimizle yaptığımız eserleri eritmişler. Bizim 10 kilo altınımız vardı. Toplam piyasada 80-100 kilo ortasında mağduriyet var” dedi. Ziya Yılmaz da, “9 aydır nizamlı alıyorduk son verdiğimizi alamadık bin 50 gram verdik. Beklemiyorduk bu türlü bir şey tıkır tıkır alıyorduk. Bir itimat sağladılar. Son bir ayda olan oldu.” diye konuştu.    

Mağdurlar çoğunluğu akraba ve altınları eritip ortadan kaybolan kuyumcu firması sahipleri Enes Ş., Sefa Ş., Talha Ş., Bekir Ş., Tuba Ş., Enes H., Muhammed A. hakkında savcılığa girerek cürüm duyurusunda bulundu.  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir