Putin’in vaftiz kızı Rusya’dan kaçmak zorunda kaldı

Eski model olan Ksenia Sobchack, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini eleştiren isimlerin başında geliyordu. Son olarak Rus basını, bu tenkitlerin akabinde polisin konutuna baskın düzenlediğini yazdı. Sobchack’in daha sonra Rusya’dan kaçtığı belirtildi.

Sobchack son olarak da ülkesinde ajanlık suçlamasıyla karşıya gelmişti. 40 yaşındaki Rus modelin Moskova’dan Belarus’a kaçtığı buradan da Litvanya’ya giden bir uçağa bindiği öne sürüldü.

DÜŞMAN OLDULAR

Bir periyot Putin’in yakın dostu olan Anatoly Sobchack’ın kızı ile Kremlin ortasındaki ilgiler epeyce yakın olsa da Ukrayna işgalinin akabinde Sobchack’ın Putin’i eleştirmesiyle ikilinin ortası açıldı. İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, Ksenia Sobchack’in Putin’e muhalif halleri ve savaş karşıtıı açıklamalar yapması üzerine Rus önder ve vaftiz kızı ortasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı.

Ksenia’nın babası Anatoly, Putin’in hukuk profesörü ve KGB casusuna St. Petersburg Belediye Lider Yardımcısı olarak Rus siyasetindeki birinci rolünü veren akıl hocasıydı.

Rus basını, Sobchak’in yabancı casus olarak damgalanmadan evvel ülkeden kaçtığını yazarken, Rus bir medya kanalı da “devlet kurumları hakkında palavra haberler yaydığı” argümanıyla hakkında mahpus istenen bir soruşturma yürütüldüğünü öne sürdü.

“AJAN İLAN EDİLİRSEM GURUR DUYARIM”

Yabancı Müdahalenin Tespiti için kurulan bir kamu komitesine başkanlık eden Aleksandr Ionov, Sobchak’ın yurtdışından finanse edilip edilmediğine ait araştırmaların sürdüğünü söyledi. Ionov, “Yabancı fon bulunursa, Sobchak bir yabancı casus olacak” dedi.

Rusya’da yasak olan Instagram hesabından paylaşım yapan Sobchack, Ionov sayesinde yabancı casus olacağını öğrendiğini vurguladı. Sobchack, “Bundan gurur duyarım. Kendi fikrine sahip olmak mutlak özgürlük demek” diye konuştu.

Rus muhaliflerin bir kısmını temsil eden Ksenia Sobchak, 2018 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Putin’e karşı yarışmış ve 1,7 oranında oy almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir