Sudan’da taraflar 72 saatlik ateşkeste anlaştı

Sudan’da ordu ile Süratli Takviye Güçleri isimli paramiliter küme ortasında süren çatışmalarda 72 saatlik ateşkes için mutabakat sağlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Sudan’daki çatışmalara ait yaptığı yazılı açıklamada, “Son 48 saat boyunca ağır müzakerelerin akabinde, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK), 24 Nisan gece yarısından itibaren başlayacak ve 72 saat sürecek ülke çapında ateşkesi uygulama konusunda anlaştılar.” tabirlerini kullandı.

ABD’nin bu müddet boyunca tarafların ateşkese tam bir formda uyması davetinde bulunduğunu belirten Blinken, “Çatışmaların kalıcı olarak sona erdirilmesine dayanak olmak için, ABD bölgesel ve milletlerarası ortaklarıyla ve Sudanlı sivil paydaşlarla uyum içinde çalışacak ve Sudan’da kalıcı bir ateşkes ve insani durumların müzakeresini, sonuçlandırılması ve uygulanmasını denetleyecek bir komite oluşturma konusunda yardımcı olacaktır” bilgisini verdi.

Blinken, Sudan’da çatışmanın tarafları ve ortaklarla sivil idaresine geri dönüş gayesine yanlışsız çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Diğer taraftan HDK’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, ABD’nin arabulucu olmasıyla ateşkesi kabul ettikleri belirtildi.

Açıklamada, ateşkesin insani koridor oluşturulması, sivillerin çatışma alanından çıkmaları, hastanelere ve inançlı bölgelere ulaşmaları, diplomatik misyonların tahliye edilmesi için yapıldığı vurgulandı: “Hızlı Dayanak Kuvvetleri yabancı çalışan ve diplomatların ülkeyi itimatla terk etmeleri için tüm kolaylıkları sağlamak üzere işbirliği yapmaya hazır olduğunu beyan ediyor. Süratli Takviye Kuvvetleri, bu halkın rahminde doğmuştur. Halkın yanında duruyor, tercihlerini destekliyor ve özgürlük, adalet, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne yönelik legal isteklerini gerçekleştirmek için gayret gösteriyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir